Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan HDP'ye tepki

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Fahri Doktora Tevdi Töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'ye yönelik gerçekleştirilen terör operasyonunu değerlendirirken, Batı'yı da sert sözlerle eleştirdi.

"Eğer siz milletvekili gibi değil terörist gibi davranırsanız, terörist muamelesi görürsünüz" diyen Erdoğan, "Batı'dan Bakanlar gelip malum partiyi (HDP) ziyaret ediyorlar. Napacaksın ya? Hukuku mu değiştireceksiniz?" sözleriyle de Batı'ya tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum... İçinde bulunduğumuz mekan farklı bir mekan. Öyle ümid ediyorum ki buranın yönetimi burayı aslına uygun hale getirecektir. Bu tarihi külliyenin aslına rücu ettiğini görmek bizim için farklı bir heyecan doğuracaktır.

Bu işe hassasiyet gösterecek bir firma bunu kazanır ve süratle aslına döner... Cennetmekan Abdülhamid han tarafından 1903 tarihinde yine bizzat kendisi tarafından açılmıştır.

Sağlık hizmetlerinde Türkiye'nin çıtayı her geçen gün daha ileriye taşıması gerekiyor.

HDP'YE TEPKİ

Terör örgütünün boyutu sadece Kandil’de değil, onun parlamentodaki uzantıları da var. Biz bu işin önünü açtık, varsın parlamentoda mücadelelerini sürdürsünler, ama bunla yetinmediler. 7 Haziran’da 80 milletvekili aldıkları günün ertesinde Diyarbakır’da halkı sokağa davet ettiler ve 50 kişinin ölümüne neden oldular. Bunu onlar yaptı. Yaşanan hadise açık ve nettir. TBMM geçtiğimiz mayıs ayında tüm milletvekillerinin dokunulmazlıklarını kaldırdı.

Batı'dan Bakanlar gelip malum partiyi (HDP) ziyaret ediyorlar. Napacaksın ya? Hukuku mu değiştireceksiniz?

Batı'nın şu anda ağzına bakın. Bu düzenleme AYM'ye götürüldü. O da hukuka uygun buldu. Genel başkanlar dahil olmak üzere ilgili milletvekilleri ifadelerini vermeye başlamıştır. Ancak bir parti bu konuyu tahrik unsuruna getirmeye başlamışlardır. 

Dokunulmazlıklar üzerinden Meclise, devlete, millete, yargıya meydan okuyan, hatta hakaret eden bu densizlerin amacı Türkiye'yi uluslararası alanda sıkıntıya sokmaktır. Açık net söylüyorum. Benim uluslararası bu saldırılardan en ufak bir korkum, endişem yoktur. Benim için aslonan milletimdir. 

"HİÇ KİMSE HUKUKTAN ÜSTÜN DEĞİL"

Önceki gün yapılanların adı hukukun işletilmesidir. Bu ülkede hiç kimse kendisini hukukun üstünde göremez. Bu ülkede kimse la yus’el değil, kimse kendini hukukun üstünde sağında solunda göremez. Hukukun usulü bellidir, ifade vermeye gitmezsen zorla götürülürsün.

Eğer siz milletvekili gibi değil terörist gibi davranırsanız, terörist muamelesi görürsünüz. Konu ülkenin birliği, can güvenliği olduğunda gözümüz kimseyi görmez. İhanet içinde olanlar yargıya hesap vermeli.

"OBAMA BENZETMESİNE ÇOK GÜLDÜM"

[Demirtaş'ın Obama'ya benzetilmesi] Batı medyasının tutuklanan biriyle ilgili Obama benzetmesine çok güldüm.

YASİN BÖRÜ HATIRLATMASI

Yasin Börü'yü binadan aşağıya attılar. Atmakla kalmayıp arabayla üstünden geçtiler. Batıdan ses var mı?

"PKK'NIN SİLAHLARI BATI MENŞELİ"

PKK’nın elindeki silahların hepsi batı menşeli.

"EY BATI, BUNLARI DUY BAKALIM"

Sadece 20 Temmuz 2015 tarihinden bu yana PKK, 787 güvenlik görevlimizi, 312 sivil vatandaşımızı şehit etti. Bu eylemlerde 4 binin üzerinde güvenlik görevlimiz, 2 binin üzerinde vatandaşımız da yaralandı. Bölücü terör örgütüne yönelik operasyonlarda 5 bin 500 silah, 650 bin mermi, 142 ton patlayıcı malzemesi, 15 bine yakın bomba ele geçirildi. Ey Batı, bunları duy bakalım.

"BATI'YA REST: BUNDAN SONRA..."

Benim için aslolan milletimdir. Batı'nın ne dediği önemli değil, Batı ne zaman bizim için hayırlı rüya gördü. 53 sene AB'nin kapısında bekletilen Türkiye için Batı'dan ne bekleyeceğiz. Biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz.. Bundan sonra bizim için şu ne der, bu ne der diye bir ölçü yoktur.

"BEN SİYASETTE ÇIRAK DEĞİLİM"

Türkiye son 3 yıldır yaşadığı hadiseler sebebiyle artık olaylara bakış açısını değiştirmiş kendisine yeni yol çizmiş bir ülkedir. Bundan sonra bizim için 'Şu ne der, bu ne der?" diye bir ölçü yoktur. Artık bizim ölçümüz, ülkemizin ve milletimizin bekası için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaktır. Mesela 2013 yılında gezi olayları sırasında biz bu anlayışla hareket ettik. Aynı yılın sonunda yaşadığımız 17-25 Aralık emniyet yargı darbe girişiminde de ölçümüz yine buydu.

"TAVİZ VERMEYE NİYETİMİZ YOK"

Anayasadan aldığımız yetkilerle bu yolu izledik. 15 Temmuz darbe girişimi bu sıkıntılı sürecin zirve noktasıdır. Türkiye o gece kendi ordusu içinde yuvalanmış bir grup teröristin saldırısına uğramıştır. Darbe girişimi sonrası ilan ettiğimiz OHAL çerçevesinde FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücademizi sürdürüyoruz, taviz vermeye niyetimiz yok. Bu milletin bunlarla mücadeleye gücü, kudreti vardır. Şu ana kadar bu süreç devam ediyor.

"BANA DİKTATÖR DEMİŞLER, HİÇ UMRUMDA DEĞİL"

Ben Merkel'e 4 bin terörist dosyası verdim. Geciken adalet adalet değildir. Siz bu adaleti geciktiriyorsunuz. Avrupa birlik olarak PKK'yı terör örgütü ilan etmesine rağmen, şu an Avrupa teröre yataklık yapmaktadır. En basidi Sabancı ailesi. Faili bir kapıdan sokulmuş, diğer kapıdan bırakılmıştır.

Bizler onların bu yaklaşım tarzına karşı somut güvenlik anlayışımızı deldirmeyeceğiz. Öyle boşuna kafalarını yormasınlar. Biz bunları iyi tanıyoruz. 14 yıllık başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı dönemimde gayet iyi okudum. Onlar bana diktatör demiş falan hiç umrumda değil. Bir kulağımdan girer, diğerinden çıkar.

"KUZU KUZU GİDİP CEZAMIZI ÇEKTİK"

Hukukun usulü belidir. Gitmiyorsan zorla götürülürsün. Yargı kararlarına uymayanlara müsamaha gösterilmesi söz konusu olamaz. Kimsenin yargının tarafsızlığına bağımsızlığına yargı sürecinde tesir etme hakkı yoktur.

1999 yılında hakkımdaki hapis kararı kesinleştiğinde kuzu kuzu Pınarhisar Cezaevi’ne gidip cezamızı çektik. Bağırıp çağırıp şov yapmadık. Millet ne dedi? Millet başka şey söyledi: Bizi sizi farklı yerde görmek istiyoruz. Kurduk partimizi 16 ay sonra iktidara getirdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.