Bekir Bozdağ: Gülen 4 ülkeye kaçabilir
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iade sürecine ilişkin sürecin uzamasının Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere etki yaptığını belirterek, "241 kişinin katline sebep olan, 2 bin 194 kişinin yaralanmasına neden olan bir kişinin serbestçe dolaşmasını ve terör örgütünü dost bir ülkeden yönetmesini biz Türkiye olarak kabullenemiyoruz ve anlamakta zorlanıyoruz." dedi.

Gülen'in başka bir ülkeye kaçış arayışı içinde olduğuna dair ellerinde güçlü istihbarat bilgileri olduğunu açıklayan Bozdağ, "Başka bir ülkeye kaçış arayışı içinde olduğuna dair elimizde güçlü istihbarat bilgileri var. Kanada, Belçika, Norveç, Brezilya gibi bazı ülkelerde yer arayışı var. '' ifadelerini kullandı.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Bozdağ, ABD Adalet Bakanı Loretta Lynch ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine ilişkin Washington’da yaptığı görüşmeye ilişkin Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinde Türkiyeli ve yabancı gazetecilerle basın toplantısı düzenledi.

Bozdağ, kendisiyle birlikte Washington’a TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, komisyon üyeleri AK Parti Milletvekili Hakkı Köylü, CHP Milletvekili Ömer Süha Aldan ve MHP Milletvekili İsmail Faruk Aksu’nun da Washington’a geldiğini söyledi.

''OBAMA'YA SUİKAST GİRİŞİMİ OLSA''

"ABD’nin saygın basın mensupları aracılığıyla şunu iletmek isterim" diyen Bozdağ, şöyle devam etti:

Obama’ya ve ailesine suikast girişimi olsa, Beyaz Saray ve Kongre bombalanmış olsa, halkın üzerine savaş uçaklarından bomba atılmış olsa, tank sürülmüş olsa, silahlarla halk ayrım gözetmeksizin taransa, 241 sivil ABD vatandaşı ölmüş, 2 bin 194 kişi yaralanmış olsa, bütün bu eylemleri yapan teröristlerin sevk ve idare edicisi kişi de Türkiye’de bulunmuş olsa, ABD halkı ve ABD böyle bir teröristin serbest hareket etmesinde hangi duyguya sahip olursa Türkiye halkı da aynı duyguya sahiptir. Bizi ABD’nin böyle düşünmesini değerlendirmesini istiyoruz.

Bozdağ, FETÖ’nün yapısı, işleyişi, faaliyetleri ve hedefleri itibariyle sadece Türkiye için değil faaliyette bulunduğu tüm ülkeler için de kamu düzenini bölücü bir tehdit oluşturduğunu vurguladı. Bozdağ, şu değerlendirmede bulundu:

İŞLEYİŞ DE FARKLI

Çünkü bu örgütün yapısı diğer terör örgütlerinin yapısına hiç benzememektedir. İşleyişi de farklı.

Bir görünen gerçek var, bir de görünmeyen ama asıl gerçek var. Bu örgüt çok kendini gizleyen ve faaliyette bulunduğu kişilere topluma devlete ülkeye karşı onların arzu ettiği şekilde görünen ve onlara karşı kendini gizleyen ama gerçek faaliyetleriyle görünümünün çok dışında olan bir örgüt.

Örgütün eğitim, din gibi toplumu yakından ilgilendiren konular ile ailelerin zaaf noktası çocuklar üzerinden yaklaştığını aktaran Bozdağ, çocukların örgütün ideolojisi doğrultusunda eğitilip beyinlerinin yıkandığını, sonra da devletin içine yerleştirildiğini söyledi.

Bozdağ, buradaki hedefi güçlü bir altyapı oluşturmak, sonra karar vericileri etkilemek, halkla ilişkiler faaliyeti oluşturmak ve her alanda etkili olmak şeklinde tanımlayarak, "Bunun için de suç işlemesi gerektiğinde suçları çok cesur şekilde işlemekten çekinmemektedirler.” ifadesini kullandı.

GENELKURMAY BAŞKANININ DİNLENMESİ

Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın yaveri Levent Türkkan’ın ifadelerini örnek gösteren Bozdağ, Türkkan’ın Akar’ın odasına her gün dinleme cihazı yerleştirdiğini, sonra bunları örgütün yöneticilerine ilettiğini, bunların Gülen’e ulaştırıldığını anlattığını hatırlattı.

Bozdağ, "Din ve eğitimle ilgilendiğini söyleyen bir kişinin ve etrafındakilerin Genelkurmay Başkanını dinlemelerini dini daha iyi anlamalarına mı, eğitimi daha iyi yapmalarına mı yardımcı oluyor, bunu sizin takdirlerinize bırakıyorum." sözlerine yer verdi.

Bakan Bozdağ, Türkiye’nin söylediklerinin doğruluğunun örgütün ABD’deki faaliyetlerinin Amerikan makamlarınca incelenmesi sonucu çok kısa sürede anlaşılacağını vurguladı.

Bozdağ, "ABD yetkili makamları ve savcıları bu konuları mercek altına aldığında kısa bir araştırmadan sonra bizim söylediklerimizin ABD’deki gerçeklerin yüzde 10’una bile tekabül etmediğini göreceklerdir." açıklamasını yaptı.

''TÜRKİYE OLARAK KABULLENEMİYORUZ''

"Gülen’in iade sürecinin uzaması Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere de etki yapmaktadır" ifadesini kullanan Bozdağ, "241 kişinin katline sebep olan, 2 bin 194 kişinin yaralanmasına neden olan bir kişinin serbestçe dolaşmasını ve terör örgütünü dost bir ülkeden yönetmesini biz Türkiye olarak kabullenemiyoruz ve anlamakta zorlanıyoruz." diye konuştu.

ABD halkı ve ABD için Usame bin Ladin ne anlam ifade ediyorsa Türkiye vatandaşları ve devleti için Fetullah Gülen’in aynı anlamı taşıdığını vurgulayan Bozdağ, "Biz ABD’nin terör örgütü kurucusu ve yöneticisi terörist Fetullah Gülen’e ABD dostluğunu feda etmeyeceğine olan inancımızı koruyoruz." açıklamasında bulundu.

 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.